VASER, 3 st,porslin, omkring 1910-30. Hilma Persson-Hjelm och Algot Eriksson, Rörstrand och Lidköpings porslinsfabrik.
Två med genombruten och handmodellerad dekor av blommor och blad. Underglasyrmålade i färger.
Stämplade i grönt Rörstrand AE (Algot Eriksson) och inpressat 63CBMP, Rörstrand G i grönt samt inristat HP (Hilma Persson-Hjelm) 50993. Höjd 12,4 resp. 14 cm.
En vas med underglasyrmålad dekor av blommor och blad. Stämplad ALP Lidköping.
Den minsta vasen av Algot Eriksson med lagning upptill.