LJUSSTAKE, mässing, Barock, 1700-tal.
Balusterformat skaft med dekor av bl.a blommor, profilerad oktogonal fot. Höjd ca 24 cm.
Slitage. Fläckar, anlöpningar. Märken. Enstaka bristningar.