KANDELABRAR, ett par, sent 1800-tal.

Patinerad och bronserad metall. Stakar i form av kolonner med dekor av bl a maskaroner. För fem ljus vardera. Höjd 47 cm.

Bruksslitage. Visst ytslitage, smärre ärgningar och bucklor. Ena kandelabern något sned. En avbruten ljusarm. En ljusarm saknar del som håller den upprätt.

Auction closed
6 000 SEK
The auction is closed.