POTTSKÅP, empire, 1800-talets första hälft.
Fanerad i mahogny. Rak form med flankerande kolonner. Dörr med bakomliggande hyllor. Bredd 50, djup 43, höjd 84 cm. Nyckel finns.
Skador och slitage, fanerskador, repor, märken, lösa kolonner, förstärkt, sprickor.