ARKITEKTBORD / RITBORD, AB Ingeniörsutensilier, Stockholm, omkring 1900-talets mitt.

Rektangulär skiva i lövträ med materialbehållare i furu. Ställbar stomme i grönmålad metall. Svartlackerad belysningsarmatur samt mätinstrument märkt "Isis". Etikettmärkt. Längd ca 150 cm, bredd ca 75 cm, höjd ca 205 cm. Skivans storlek ca 150 x 101 cm.

Slitage. Skivan med märken och fläckar. Stommen med färgbortfall, fläckar och smärre rost. Belysning samt ställbarhet ej funktionstestad.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed