TAKLAMPA, art déco, 1900-talets första hälft.
Stomme av kromad metall. 8 ljuspunkter. Svängda armar. Kupor av vittonat glas. Höjd 68 cm.
Kupor med mindre repor och fläckar. Ej funktionstestad.