BORD, nyrokoko/nyrenässans. 1800-talets slut.
Fanerat i valnöt. Oval konturerad skiva på fyra lätt svängda kopplade ben. Längd 59 cm, bredd 46, höjd 72 cm.
Sprickor, varav en större i skivan. Mindre enstaka stötskador. Bruksslitage.