SKÅP, jugend, 1900-talets början.
Dörr med spegelglas, bakomliggande inredning samt utdragslåda under. Längd ca 80,5, djup ca 43, höjd ca 178 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och märken samt mindre enstaka stötskador. Senare bemålad.