BYRÅ, empire, Sydeuropa, 1800-talets första hälft.
Rektangulär form med tre lådor. Två egyptiserande karyatider. Fyra djurliknande ben med avslutande tassfötter. Intarsiadekor i form av sol, måne, växtslingor, lyror och blommor. Rikligt dekorerade draghandtag i mässing. Höjd 87, längd 128, bredd 63 cm.
Skador och torrsprickor. Några lister saknas. Slitage. Nyckel saknas.