Empire

(1810-1840)
Empire
(1810-1840)

BYRÅ, empire, Sydeuropa, 1800-talets första hälft.

Rektangulär form med tre lådor. Två egyptiserande karyatider. Fyra djurliknande ben med avslutande tassfötter. Intarsiadekor i form av sol, måne, växtslingor, lyror och blommor. Rikligt dekorerade draghandtag i mässing. Höjd 87, längd 128, bredd 63 cm.

Skador och torrsprickor. Några lister saknas. Slitage. Nyckel saknas.

Auction closed
8 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed
Create an account on Bukowskis
  • Get started with buying and selling
  • Favourite items
  • Save searches
Do you already have an account?