BORDSLAMPA, Art Nouveau, 1900-talets början.
Vitmetall. Dekor av kvinna, näckrosor och blommor. Höjd 53 cm inklusive lampskärm av rosa tyg.
Lagning. Troligen omgjord från vas. Slitage. Anlöpningar. Ej funktionstestad.