SKÅL, silver, Georg Jensen, Köpenhamn 1919, svenska importstämplar GAB F 830/1000 silver. Vikt ca 644,6 g.
Design nr 352. Oval. Sidorna dekorerade bl a med vridna knäckar och kartuscher. Handtag i rocaillemotiv. Förgylld invändigt. Totallängd inkl. handtag 34,5 cm.
Repor, gravyr, något sliten förgyllning.