KOPPAR samt FAT, 9+8, porslin, "Smide" samt "Lagun", Gefle/Upsala-Ekeby, 1900-talets andra hälft.

Kopparna i modell "Smide" formgiven av Arthur Percy. Faten i modell "Lagun" formgiven av Sven-Erik Skawonius. Höjd på koppar 7 cm. Fyra fat med märkning på undersidan, resterande märkningar är bortskrapade. Diameter på fat 16 cm.

Bruksslitage. Smärre kantnagg på ett av faten. Tillverkningsspricka invändigt på en av kopparna.

Auction closed
1 500 SEK
The auction is closed.