Bronserat och förgyllt trä med stoppad och klädd dyna. Skuren dekor av fjällskärningar och kannelerade ben. Längd 39,5 cm.
Bruksslitage. Ytslitage med visst bortfall och mindre skador. Renoverad, kompletterad med lagningar.