Folk art
609552

HÖRNSKÅP, Allmoge, så kallat Änglaskåp, Skåne, bär datering 1843

Uppsvängt krön med infälld ängel i relief. Dörr med bakomliggande hyllplan. Dörrar med bakomliggande hyllplan. Mitten med skänkyta. Bredd 82, djup 41, höjd 150cm.

Bruksslitage. Maskstungen. Listdelar saknas. Färgbortfall. Skador. Nyckel saknas.

Auction closed
10 000 SEK
The auction is closed.