KLAFFBORD, Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Fanerad i alm. Tassfötter. Två klaffar. Låda i sarg. Längd 90/130, bredd 63, höjd 74cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Smärre fanerskador.