LJUSSTAKAR, 1 par, förgylld och patinerad brons samt vit marmor, Louis Seize, 1700-talets slut.

Rund sockel av marmor med förgyllda beslag. Krönta av patinerade kvinnofigurer hållande ljuspipor formade som facklor. För ett ljus. Höjd 42 cm.

Marmor med nagg och några fläckar. Ytskikt med smärre slitage. En med defekt gängning.

Auction closed
15 000 SEK
The auction is closed.