TRÅGSOFFA, rokokostil, 1800-tal.
Stomme i betsat trä. Sargen med skuren genombruten dekor av bl.a rocaille, svängda ben med volutavslut. Lösa rygg- och sittdynor klädda i mönstrad textil i vinrött. Längd ca 232 cm.
Slitage. Märken. Torrsprickor. Viss renovering och komplettering. Nött och blekt klädsel, ställvis revor.