Savonettemodell, boetter och urverk märkta IWC, urtavlan med arabiska siffror, diam 5,3 cm. Stammbuch-auszug från IWC medföljer.
Slitage, repor, gåvogravyr på inre boett, fungerar vid inlämning men för fortsatt funktion ansvaras ej.