TALLRIKAR, 5 st, och FAT, 6 st, tenn, Sverige och Tyskland, 1700- och 1800-tal.
Fem tallrikar, varav två djupa. Bl a Johan Mattsson, Mariestad, 1840-tal. Diameter 20-23 cm. Sex fat, bl a Johan Fredrik Werrenrath, Lund, 1855. Diameter 30-35 cm.
Bruksslitage, anlöpningar, lagningar, mindre bristningar och bucklor. Gravyr.
Auction closed
If you have a similar object we can help you with an up-to-date valuation.
We have the highest final prices in Scandinavia. Contact.