Parfymflaska med emaljdekor, Birmingham, 1913. Puderdosa med bladdekor och spegel invändigt, låghaltigt silver. Luktdosa med emalj och genombruten blomsterdekor, möjligen Frankrike. Längd 8-9 cm.
Bruksslitage. Emalj med nagg och repor. Senare gravyr. Mindre bucklor.