RESESEKRETÄR, tillskriven Christian Linning, 1700-talets tredje kvartal.

Fanerad i alm och päronträ. Lådinredning med nio lådor och draghandtag av mässing. Filtklädd skiva. På benställning av furu. Höjd 104, längd 98, bredd 31 cm.

Skador, maskstungen. Låsfunktion bör ses över.

Provenance

Familjen Flinck, däribland borgmästaren i Landskrona Magnus Flinck på Vegeholm och Södra Lindved i Skåne. Familjerna Cederkrantz och Af Petersens på Ludvika Herrgård.

Auction closed
10 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed