MATTA, persisk, semiantik, 217 x 121 cm.

Rostrött fält med stiliserad växtdekor, mittmedaljong samt hörnornament. Blå huvudbård med stiliserat mönster.

Slitage, ställvis hårt. Ojämn färgställning samt abrascher. Fläckar och smuts. Skador. Fransar saknas. Ojämn form. Lagning.

Auction closed
1 500 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed