Johan Henrik Scheffel

(Sweden, 1690-1781)
Johan Henrik Scheffel
(Sweden, 1690-1781)

JOHAN HENRIK SCHEFFEL, Olja på uppfodrad duk, ej signerad.

Friherre Carl Cronstedt (1672-1750) som svensk officer med Kungliga Svenska Svärdsorden samt Serafimerorden i band över bröstharnesk, 80 x 65 cm.

Renoverad och uppfodrad på pannå, krackelyrer, retuscher.

More information

Carl Cronstedt, född i Stockholm den 22 maj 1672, död i Stockholm den 13 december 1750, var en svensk friherre, serafimerriddare, kommendör av Svärdsorden och den siste överlevande av Karl XII:s generaler.
Deltog i slaget vid Narva och följde sedan konung Karl XII:s här under större delen av hans fälttåg. Han tillfångatogs vid Poltava, men utväxlades 1710 mot en rysk artillerikapten, varefter han som major vid artilleriet deltog under Magnus Stenbock i slaget vid Helsingborg och väsentligt bidrog till segern genom den förödelse han åstadkom genom sina bomber.
Cronstedt utnämndes 1710 till överstelöjtnant och blev 1713 överste samt generalmajor 1716.
Upphöjd till friherre 1718 och 1720 befordrad till generallöjtnant.
1740 valde Kungliga Vetenskapsakademin in Cronstedt som ledamot nummer 48. Vid svenska ordnarnas instiftelse 1748 pryddes han, liksom sin broder Jakob, med Serafimerorden.

Auction closed
12 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed