Rak form med genombruten rygg. Rik dekor av bland annat fleroner. Längd ca 149, bredd ca 56, höjd ca 102 cm.
Slitage, repor och märken/stötmärken, med mindre materialbortfall, renoverad och kompletterad, med bland annat senare bemålning.