Mahognyfanér, fyra lådor med mässingsbeslag, rundade former. Bredd 71, djup 44, höjd 84 cm.
Slitage. Fanerskador. Lagningar. Senare ben. Kompletterad, orangrepp. Nyckel saknas. Keys missing.