SOFFBORD, Art Deco, 1930-tal.
Rektangulär skiva med bred sarg dekorerad med inläggningar, underrede i svarvad form, delvis svärtat, längd 114, bredd 60, höjd 61 cm.
Ställvis slitage slitage och repor, färgbortfall, delvis senare bemålat. Rangligt.