URNA och PIEDESTAL, flintgods, Rörstrand, omkring 1900.

Rund urna med något oregelbunden kant, reliefdekor av lönnlöv och fröställningar. Höjd 21, mynningens diam 27 cm. Balusterformad piedestal, gul och grön glasyr, höjd 44 cm.

Slitage, krackelyr, smärre kantnaggar på urnan. Ej ursprungligen sammanhörande.

Auction closed
1 500 SEK
The auction is closed.