Björk. Överdel med ett par glasade och spröjsade dörrar med bakomliggande förvaring. Nedfällbar klaff med bakomliggande lådor och skrivinredning. Tre lådor under klaff. Beslag av koppar. Bredd 102. Djup 51. Höjd 166 cm. Nyckel finns.
Blyglas med spricka. Slitage, repor och märken.