KLÄDSKÅP, jugend, tidigt 1900-tal.
Rak form. Ljust bemålat. Fem lådor, 2 dörrar varav den vänstra med spegel och bakomliggande hyllor och klädstång. Metallbeslag. Bredd 100, djup 46, höjd ca 208 cm. Nyckel finns.
Slitage, senare målat, målarfärgslukt, vänster dörr trög att öppna.