Delvis förgyllt. Dekor av sittande sagofigur. Längd 31 cm, bredd 11 cm, höjd ca 47 cm. Pendel finns. Nyckel finns.
Ytslitage. Renoverat. Urtavla med färgbortfall. Fläckar och anlöpningar. En dekordel något löst sittande. Ej funktionstestat, men ska enligt uppgift fungera.