Stomme i mässing och sten. Centrerad ljuspipa, fyra växtornamenterade ljusarmar. Behängda med prismor. Genombruten fot. Höjd ca 41,5 cm.
Slitage. Fläckar. Enstaka prismor med nagg, delvis kompletterade prismor. Ställvis något skeva delar.