Valnöt. Fem lådor. Beslag av mässing. Skuren dekor av blommor och bladverk. Fristående pilastrar. Bredd 91. Djup 51. Höjd 110 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor och märken. Fanerskador. Torrsprickor. Fläckar. Avslag. Nyckel saknas till den övre lådan.