Folk art
633556

SKRIVBORD, allmoge, 1800-tal.

SKRIVBORD, allmoge, 1800-tal.

Rektangulär form med utdragslåda i sarg. På nedåt avsmalnande ben. Längd ca 93, bredd ca 50, höjd ca 77 cm.

Slitage, repor och stötmärken med mindre materialbortfall. Färgbortfall. Krackelyr. Mindre ostadigt. Mindre renovering med bland annat senare bemålning.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.