Hasselblad

(Sweden)
Hasselblad
(Sweden)

KAMERA, Hasselblad med tillbehör, modell 1000F, nr CT20027, Tillverkad 1956.

Kamerahus med två objektiv. Objektiv Tessar 1:2,8 f=80 mm samt Sonnar 1:5,6 mm. Ytterligare tillbehör som till exempel ett magasin för film medföljer. En låsbar väska i trä samt vadderad insida medföljer.

Bruksslitage, repor och stötmärken med mindre bucklor samt pigmentbortfall. Optik med putsmärken och smust.

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.