Bronserad och förgylld metall med infällda porslinsplaketter. Krönt av putti samt svan. Emaljerad urtavla med romerska siffror. Längd 47, bredd 15, höjd 35 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.
Sedvanligt ytslitage med mindre anlöpningar. Urtavla med sprickor. Lös dekordel medföljer, utan skruvar.