KANNA, tenn, Eduard Hueck. Design möjligen Albin Muller.
Stämplad E Hueck 1880. Lätt konande med stiliserad dekor, hänkel samt lock. Höjd 36 cm.
Smärre slitage. Under inristat nummer.