Med låda och uppfällbart lock med bakomliggande skrivinredning. Svängda ben. Rikligt med intarsia. Gallerdekor upptill. Längd 70, bredd 44, höjd 87 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage, fläckar och repor. Dekorbortfall. Fanerskador i form av sprickor och bortfall. Sekretärens lock något böjt av fukt, går ej att låsa. Renoverad och kompletterad.