Fanerat i mahogny. Delvis glasad skåpsdörr med bakomliggande, filtklädda hyllplan. Undertill två lådor. Svängt krön. Längd 68 cm, bredd 31 cm, höjd 192 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Fläckar. Sprickor och skador i trä och glas. Renoverat och kompletterat.