Stomme av bok. Stoppade lösa plymåer klädd i grönt tygg. Soffans höjd ca 78 cm, längd 135 cm, bredd 68 cm. Fåtöljens höjd ca 81 cm, längd 69 cm, bredd 68 cm.
Bruksslitage, smärre märken och repor.