SIRI RATHSMAN, olja på duk, signerad och daterad 1959.
Komposition i rött. Även signerad och daterad a tergo. 65 x 46 cm.
Slitage. Rispa.
KFs (Kooperativa Förbundets) samlingar, Stockholm