Målad. Välvt lock med bakomliggande förvaring. Daterad 1852. Beslag och bärhandtag av smide. Längd 110. Bredd 55. Höjd 63 cm. Nyckel finns.
Löst lås och nyckel medföljer. Repor och märken. Delvis retuscherad målning. Torrsprickor.