BERGÈRER, 1 par, Louis XIV-stil, 1900-talets början.

Målade och bronserade. Skuren dekor. Fast stoppad rygg och sits. Klädda armlän.

Smärre bruksslitage. Repor och märken. Något färgbortfall.

More information

Enligt uppgift tillverkade av gårdssnickaren Henning Forsman, Julita Gård, Södermanland.
Hennings söner Helge och Folke (skolade av Henning) hade senare en möbelverkstad i Katrineholm som under 1900-talets mitt blev uppköpt av Åmells Möbler, Gnesta.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed