FIGURINER, 2 st, fajans, Ursula Printz, Gustavsberg, 1940-tal.
Kvinnofigur och kvinnoansikte. Bemålade i polykroma färger. Signerade och stämpelmärkta. Höjd ca 14-18 cm.
Krakelerad glasyr. En med glasyrnagg.