FÅTÖLJER, ett par, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.

Stommar i lövträ. Textilklädda sitsar med djuphäftade ryggar. Genombrutna krön med floral dekor. Svängda ben.

Bruksslitage. Fläckar. Märken och repor. Skador och lagningar. Något ostabila armlän. Senare klädsel. Kantband ställvis löst.

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed