Stommar i lövträ. Textilklädda sitsar med djuphäftade ryggar. Genombrutna krön med floral dekor. Svängda ben.
Bruksslitage. Fläckar. Märken och repor. Skador och lagningar. Något ostabila armlän. Senare klädsel. Kantband ställvis löst.