Royal Copenhagen

(Denmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Denmark, 1775-)

SERVISDELAR, ca 37 delar, porslin, "Måsen", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-talets fjärde kvartal.

6 mattallrikar, diameter 24 cm
6 förrättstallrikar, diameter 22 cm
6 assietter, diameter 18 cm
6 djupa tallrikar, diameter 22 cm
En kvadratisk karott, längd 22 cm.
En såsbåt, längd ca 24 cm.
6 tekoppar på fat, höjd 7 cm
6 kaffekoppar på fat, höjd 6,5 cm
En serveringstallrik längd 34 cm
tekanna, höjd med lock 18 cm
mjölkkanna, höjd 9,5 cm
sockerskål med lock, höjd 11 cm.

Smärre bruksslitage.

Auction closed
4 500 SEK
The auction is closed.