MATSERVIS, 52 delar, porslin, mestadels Rosenthal, 1900-talets första hälft.
12 mattallrikar, diameter 24 cm
9 förrättstallrikar, diameter 21 cm
12 djupa tallrikar, diameter 24 cm
9 assietter, diameter 17 cm
6 uppläggningsfat, längd 22-40 cm
2 uppläggningsskålar, längd 21-24 cm
1 såsbåt, längd 22,5 cm
1 tillbringare, höjd 17 cm
Sex av mattallrikarna ej stämplade med Rosenthals märke, kannan stämplad med Rosenthal-liknande märke. Bruksslitage, förgyllning med slitage. Enstaka fotkantsnagg och enstaka underglasyrdefekter. Ett av uppläggningsskålarna med kantnagg. Ett av de minsta uppläggningsfaten med spricka.