BOKHYLLA, "Bonett", Bertil Fridhagen, Bodafors, 1900-talets andra hälft.
Valnöt. Hyllor samt lådor. Två glasade dörrar med bakomliggande hyllplan. Soffan märkt DUX, lösa plymåer i rygg och sits. Bokhylla brännmärkt. Total bredd 341. Djup 81. Höjd 190 cm.
Slitage, repor och märken.