MATTA, kelim, Anatolisk, semiantik, ca 290x165 cm.

Rik geometrisk dekor i benvitt, mörkblått, rött, rostrött och brunt. Två ihopsydda våder. Måtten är mätta på mitten av kortsida och långsida. Uppfästningsringar på baksidan.

Sedvanligt ytslitage, mindre skador och lagningar. Mindre partier med missfärningar. Ligger ej helt plant, ojämn form.

Auction closed
4 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed