Theme auctions online
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026

MATSERVIS, 94 delar, "Pomona" Kronach-Bavaria, porslin, 1900-talets mitt.

Bestående av;
12 tallrikar (diameter 26 cm),
12 tallrikar (diameter 22 cm),
12 djupa (diameter 22,5 cm),
9 assietter (diameter 17,5 cm(,
12 assietter (diameter 12,5 cm),
15 fat, (diameter 17,5 cm),
8 små fat,
1 oval terrin med lock,
2 ovala karotter med lock,
2 såsskålar på fat,
2 kvadratiska skålar,
1 tillbringare,
1 gräddkanna (Isolde),
5 uppläggningsfat i olika storlekar.

2 djupa med nagg, 2 tallrikar med nagg, 2 fat med nagg, 1 såsskål med nagg, 1 karott med nagg, 1 tillbringare med nagg, 3 uppläggningsfat med nagg.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.